Birželio 23, 2022

Audringa savaitė Kaune: kaip visur spėti ir ką pamatyti festivalyje „Audra“?

Audringa savaitė Kaune: kaip visur spėti ir ką pamatyti festivalyje „Audra“?

Vasara įsibėgėjo, o su ja atidundėjo ne tik įelektrintas dangus, bet ir griausmingi renginiai po atviru dangumi. Vienas didžiausių šią vasarą Lietuvoje vyksiančių – tai šiuolaikinio miesto festivalis Kaune „Audra“. Birželio 29 – liepos 3 dienomis Europos kultūros sostinę užklupsianti „Audra“ — penkių dienų trukmės muzikos ir meno festivalis miesto erdvėse. Renginių kiekis privers suglumti net ir didžiausius gurmanus, tačiau ką daryti, jei norisi spėti visur ir pamatyti geriausius iš geriausių? Festivalio kuratoriai dalinasi savo patarimais, kaip nepasimesti audringame Kaune ir siūlo 10 rekomendacijų, kurių nevalia praleisti festivalio metu.NR. 10: VAKARAS BRUTALIZMO ŠEDEVRE

Patį pirmąjį festivalio vakarą birželio 29 d. Kauno taksi parkas vienai dienai taps italų elektroninės muzikos kompozitorės Caterinos Barbieri pasirodymo vieta bei išskirtinės audiovizualinės Kamilės Rimkutės, Naurimo Michailiuk, Domo Veriko, Viliaus Smalinsko bei Pauliaus Varonenka „Hiding From The Inside“ instaliacijos erdve. Šis nemokamas renginys įvyks įspūdingame 1978 m. statybos Kauno taksi parke, Vilijampolėje. Šiandien dėl savo itin vaizdingos lokacijos svarstomą nugriauti šį parką, tad tai gali būti pirma ir greičiausiai paskutinė proga jame išvysti kultūrinį renginį. Po atidarymo audiovizualinę instaliaciją bus galima išvysti visas likusias festivalio dienas nuo 14:00 iki 22:00. Sekmadienį – iki 18:00.


NR. 9: BERLYNAS PRIE SOBORO

Visame pasaulyje tarp elektroninės muzikos fanų linksniuojama Berlyno radijo stotis „HÖR“ vienai dienai persikelia į Kauną. Ketvirtadienį (birželio 30 d. nuo 18:00 iki 00:00) šios radijo stoties transliacijos visam pasauliui bus filmuojamos tiesiai iš Mykolo Žilinsko dailės galerijos, įsikūrusios prie pat garsiojo Kauno Soboro. Transliacijos metu galima bus gyvai apsilankius pamatyti arba internete klausytis pačių berlyniečių atrinktų Lietuvos didžėjų pasirodymų – Manfredo, Mario Moretti, Marios Paskevic su Meri Hov, Mamiko Motto ir VHS Library.


NR. 8: MINIMALIZMAS IR JAPONŲ SUTARTINĖS

Tarp muzikos intelektualų ir snobų ši programos dalis – pati laukiamiausia. Tai japonų kompozitorės, perkusininkės ir minimalistinės muzikos pionierės Midori Takada kūrinio „Silent Birds“ pasaulinė premjera. Šis kūrinį kompozitorė jau keletą mėnesių ruošė kartu su vietos sutartinių ansambliais „Gaudė“ ir „Devyniaragė“. Kas kartą vis naujas unikalus kūrinys dedikuotas tai šaliai ir pasaulinė jo premjera – tai unikalus kompozitorės braižas. Naujasis kūrinys taipogi niekur prieš tai negirdėtas. Midori Takada jį sukūrė galvodama apie Rusijos agresijos nusikaltimus Ukrainoje. Paukštis japonų atlikėjai yra laisvės simbolis, kurio skleidžiamas giesmes ir garsus ji atkurs pasitekusi tradicines lietuviškas ir japoniškas sutartines. Kodėl būtent sutartines? Lietuva ir Japonija – vienintelės šalys, kuriose vis dar gyvas toks dainavimo stilius. Renginys vyks birželio 30 d., 20 valandą VDU didžiojoje salėje.


NR. 7: DIDYSIS AKORDAS SANTAKOJE

Vienas įspūdingiausių viešų, atvirų ir visiškai nemokamų festivalio renginių. Tai didysis muzikinės dalies uždarymo koncertas įspūdingiausioje Kauno vietoje – Neries ir Nemuno santakoje. Liepos 3 d. nuo 17:00 iki 23:00 valandos čia pasirodys estų repo superžvaigždė Tommy Cash, o jį apšildys post-punk ir alternative stilių muziką grojanti grupė ba., lietuvos R&B muzikos pirmūnas Free Finga bei kaunietiško roko pažibos Flash Voyage.NR. 6: OKUPUOTA, BET ATVIRA GALERIJA

Festivalio metu trumpam savo duris lankytojams atvers ir prieš dvejus metus rekonstrukcijai uždaryta Mykolo Žilinsko dailės galerija, tapsianti pagrindine festivalio meninių veiklų erdve. Birželio 30-liepos 2 dienomis galerija bus nemokamai atvira visiems nuo 12 iki pat 22 valandos, o liepos 3 – iki 18 valandos. Vienas iš svarbiausių eksponatų – muzikologo, robotų inžinieriaus Moritzo Simono Geisto instaliacija „MR-808“, kurioje pristatoma didžiulė robotizuota būgnų mašina, gyvai programuojama pačių žiūrovų ir leidžianti parodos lankytojams realiuoju metu kurti muziką. Taip pat čia veiks Jurgos Marcinauskaitės instaliacija „(ne) išsakyti. (ne) žodžiai“, menininkės GIA RAM paroda, veiks virtualios realybės VR zona, o liepos 1-ąją vyks Vilniaus miesto šokio teatro Low Air spektaklis „Me two / Savoj Krūvoj“. Bendradarbiaujant su prancūzų VR patirčių platintojais „Diversion Cinema“, į kultūros sostinę bus atvežti trys įtraukiantys filmai – CONSCIOUS EXISTENCE, STRANDS OF MIND ir PEACH GARDEN.


NR. 5: NAKTINIO MIESTO PASAKOJIMAI

M.Žilinsko dailės galerijoje veiksmas vyks ne tik dieną. Du vakarus iš eilės, birželio 29-30 dienomis, ant galerijos fasado išryškės audiofestivalio „Banguoja“ vizualizacijos. Naktinės perklausos metu renginio organizatorius „Nepatogus kinas“ pristatys naktinę audiodokumentikų programą po atviru dangumi. Tarptautinių ir vietos audio menininkų kūrinius lankytojai galės išgirsti originalo kalbomis per belaides ausines.


NR. 4: MEILĖ IR ŠOKIAI ĄŽUOLYNE

Be galo šilta, laukiama ir turbūt vasariškiausia festivalio dalis – tai įspūdingas nemokamas koncertas bei vakarėlis po atviru dangumi šventoje Kauno vietoje – Ąžuolyno parke. Šeštadienį (liepos 2 d. nuo 14:00 iki 22:00) tarp ąžuolų ir žaliuojančios augmenijos išdygusi scena priglaus didžėjų Bradley Zero, Violet ir Gabrielle Kwarteng, bei grupių Planeta Polar, Garbanotas, Esa Afro-Synth Band, The Mauskovic Dance Band ir kitus pasirodymus.


NR. 3: NFT KARŠTLIGĖ AKROPOLYJE

Inovacijos visada yra vienas iš tų dalykų, kurį įaudrina menininkų vaizduotę. Būtent apie tai ir kalbės sekmadienį (liepos 3 d.) prekybos centre „Akropolis“ atidaroma paroda „NFThon: Ateitis“, kuri akcentuos iki šiol neatskleistą kultūros, blokų grandinėmis grindžiamų inovacijų ir tvarumo sintezę, siekiančią įkvėpti naują menininkų, mąstytojų ir atsakingų piliečių kartą.


NR. 2: PILNA ATEITIES IDĖJŲ KOMODA

„Kaunas 2022 - Europos kultūros sostinė“ jaunimo programos projektas KOMODA savo darbą pradėjo nuo idėjos suteikti Kauno ir Lietuvos kūrėjams platformą visuomenei parodyti savo kūrybą. Šiemet šis projektas organizuoja jau antrus metus iš eilės vyksiantį mados renginį, kuriame 14 kylančių dizainerių iš Lietuvos ir užsienio pristatys savo kolekcijas plačiajai Kauno auditorijai. Mados šou įvyks Karo Muziejaus sodelyje liepos 1 dieną, 16 valandą.NR. 1: PERGALINGOS NAKTYS PERGALĖJE

Visų festivalio įspūdžių aptarimo, svečių susibūrimų ir draugystės židiniu taps dvi naktis truksianti naktinio klubo „Lizdas“ bei reivų „Prisukamas Abrikosas“ organizuojama šokių muzikos programa. Tiek penktadienį, tiek šeštadienį nuo pat 22 valandos buvusioje metalo gamykloje „Pergalė“ užsikursiantis milžiniškas renginys sukvietė bene aktyviausias ir garsiausias elektroninės šokių muzikos žvaigždes: Helena Hauff, Job Jobse, Call Super, Partiboi69, Kittin & The Hacker, LSDXOXO, Hector Oaks, o juos apšildys visa plejada geriausių vietinių scenos atstovų, tokių kaip Manfredas ar Loranas Vaitkus.

Šie dešimt punktų – tai tik maža dalelė to, ką per visas festivalio „Audra“ dienas bus galima pamatyti Kaune. Visą renginių programą galite rasti čia: https://www.audrafestival.lt/programa

Šiuolaikinio miesto festivalio „Audra“ programą kartu su „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ bendromis jėgomis kuria jaunimo organizacija VšĮ „Kylantis Kaunas“, VšĮ „Freimas“ bei naktinio klubo „Lizdas“ komanda. Prie festivalio renginių prisideda ne tik tokios ilgametės institucijos kaip Pažaislio muzikos festivalis ar Kauno miesto kamerinis teatras, bet ir įvairūs partneriai iš Japonijos, Graikijos, Serbijos, Prancūzijos, Vokietijos, Estijos, Suomijos ir kitų Europos šalių.